تبلیغات
وعده دیدار.... - دماسنج ترموكوپل
بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 13 آذر 1389

برتری دماسنج ترموكوپل

1)  برای اندازه گیری دماهای بالا تا حدود  1500  نیز می‌توان از آن استفاده كرد.

2)     برای اندازه‌گیری اختلاف دماهای بسیار كوچك حدود 001/0 درجه سانتیگراد نیز به كار می‌رود.

3)     كوچك بودن اتصال‌ها باعث می‌شود كه اتصال به سرعت به تغییر دما پاسخ دهد كه مساله دقت اندازه‌گیری را بالا می‌برد.

4)   چون خروجی این دماسنج جریان الكتریكی است، می‌تواند در دستگاههای هشدار دهنده تغییرات ناگهانی دما و یا وسایل ثبت پیوسته تغییرات دما به كار رود.

 

دماسنج گازی و دمای مطلق

تراكم‌پذیری و انبساط حرارتی مایعات و جامدات تابع قوانین پیچیده‌تری هستند و اصولاً بستگی به جنس ماده بستگی دارند. قوانینی كه مستقل از خواص  شیمیایی گازها بر آنها حكم فرماست، چنان ساده است كه « دمانمای» گالیله را از هر وسیله دیگری كه پس از آن ساخته شده معقول تر كرده است. مایعات مختلفی چون آب، الكل، جیوه و غیره ( همچنین جامداتی كه می‌توانند در ساختن دماسنجها به كار روند) تا اندازه‌ای به شیوه‌های مختلف بر اثرافزایش دما انبساط می‌یابند؛ حتی آب به جای آنكه هنگام افزایش دما از نقطه انجماد تا چنددرجه بالای آن منبسط شود، انقباض پیدا می‌كند، از این رو اگر دو دماسنج با دو مایع مختلف بسازند و بر آنها مواضع ستون مایع را در دو دمای مختلف (مثلاً نقطه انجماد و نقطه جوش آب) نشان كنند و فاصله میان این دو موضع را به قسمتهای مساوی تقسیم كنند ( در مورد مقیاس صد بخشی)، این دو دماسنج تا اندازه‌ای مقادیر مختلف را میان دو نقطه انتهایی نشان خواهند داد. از طرف دیگر چون همه گازها وقتی كه گرم شوند درست به یك نحو انبساط می‌یابند، برای اندازه‌گیری دما مواد مناسب تری هستند. با استفاده از دماسنج گازی، مانند دماسنج گالیله نیازی به مشخص كردن اینكه آیا گاز هوای معمولی است یا ئیدروژن یا هلیوم یا هر گاز دیگر نمی‌باشد. نمونه مدرن دماسنج گازی بیشتر بر اساس اندازه‌گیری فشار است تا اندازه‌گیری حجم گاز گرم شده. به تدریج كه دما افزایش می‌یابد، گاز منبسط می‌شود و جیوه را در لوله شیشه‌ای سمت چپ پایین می‌راند. لوله سمت راست را چندان بالا می‌برند تا گاز به حجم اولیه خود برسد و دما را از روی اختلاف  ارتفاع سطح جیوه در دو لوله اندازه می‌گیرند. پس از آنكه وسیله سنجش دما بر مبنای دماسنج گازی تثبیت شد، با استفاده از دماسنج گازی، همچون دماسنج استاندارد، می‌توان هر دماسنجی را درجه‌بندی كرد.

 

اساس كار دماسنج گازی

هر چه دمای مایع درون ظرف سمت چپ بالاتر باشد ارتفاع جیوه در لوله متحرك سمت راست بالا می‌رود تا آنكه سطح جیوه در لوله وسطی در همان جایی كه باید نشان دهد، باقی بماند.

با استفاده از دماسنج گازی با فشار جو در آغاز كار (یعنی وقتی كه ستونهای جیوه در لوله‌ها در یك سطح اند)، این نتیجه حاصل می‌شود ‌كه، چنانكه در بالا ذكر شد، فشار گاز به ازای هر

1   افزایش یا کاهش به اندازه  مقدار اولیه‌اش افزایش یا كاهش می‌یابد. ازاین رو هر گاه مبدا را (نقطه انجماد آب ) اختیار كنیم و گاز را تا زیر آن سرد كنیم، انتظار می‌رود كه فشار گاز صفر شده و حجم گاز نیز تا صفر فشرده شود.

نقطه‌ دمایی كه در این حالت روی می‌دهد به صفر مطلق معروف است و دماهایی كه از این نقطه صفر شمرده می‌شوند، دماهای مطلق

خوانده می‌شوند (T). بدیهی است كه گازهای سرد شده هرگز به نقطه‌ای كه از لحاظ ریاضی حجمش صفر است نمی‌رسند و اندكی پیش از رسیدن به صفر مطلق، به حالت مایعاتی درمی‌آیند كه نمی‌توانند متراكم‌ترشوند.

 

نموداری كه بستگی فشار یك گاز (محتوی در حجم معین) را با دما نشان می‌دهد، در دمای زیر نقطه انجماد آب، فشار گاز را صفر نمایش می‌دهد.

با همه اینها صفر مطلق، (یعنی دمایی كه در آن دما حجم گاز، وقتی كه حجم مولكولهای آن بی‌نهایت كوچك شده و دیگر نیروهای جاذبه‌ای میان مولكولها وجود ندارد، به یك نقطه ریاضی تبدیل می‌شود) نقش بسیار مهمی در فیزیك حرارتی ایفا می‌كند. (هر دو شرط در مورد «گازهای كمیاب» مانند هلیوم، نئون، آرگون و غیره بسیار نزدیك به حقیقت است).

 ارسال توسط محمدرضا اسماعیلی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

دانلود نرم افزار

http://www.boxlink.ir/modules.php?name=l&op=AddLink